Genre:
Best Costume Design
Renée Mulder
Reveal MoreProduction/Event
The Harp in the South: Part One and Part Two
Producer/Presenter(s)
Sydney Theatre Company
HideGabriela Tylesova
Reveal MoreKatrina Lindsay
Reveal MoreProduction/Event
Harry Potter and the Cursed Child (Parts One and Two)
Producer/Presenter(s)
Sonia Friedman Productions, Colin Callender and Harry Potter Theatrical Productions, and Australian Executive Producer, Michael Cassel
HideBest Lighting Design
Mark Howett
Reveal MoreNick Schlieper
Reveal MoreNeil Austin
Reveal MoreProduction/Event
Harry Potter and the Cursed Child (Parts One and Two)
Producer/Presenter(s)
Sonia Friedman Productions, Colin Callender and Harry Potter Theatrical Productions, and Australian Executive Producer, Michael Cassel
HideDamien Cooper
Reveal MoreBest Music Direction
Erin Helyard
Reveal MoreAndrea Molino
Reveal MoreAaron Wyatt
Reveal MoreJordan De Souza
Reveal MoreProduction/Event
Komische Oper Berlin’s The Magic Flute
Producer/Presenter(s)
Adelaide Festival and Perth Festival by arrangement with Arts Projects Australia
HideBest New Australian Work
S. Shakthidharan and Eamon Flack
Reveal MoreFelix Riebl
Reveal MoreProduction/Event
Spinifex Gum
Producer/Presenter(s)
Adelaide Festival, Sydney Festival and Monash Academy of Performing Arts
HideUrsula Yovich and Alana Valentine
Reveal MoreProduction/Event
Barbara and the Camp Dogs
Producer/Presenter(s)
Belvoir in association with Vicki Gordon Music Productions Pty Ltd
HideNakkiah Lui
Reveal MoreProduction/Event
Blackie Blackie Brown: The Traditional Owner of Death
Producer/Presenter(s)
Sydney Theatre Company and Malthouse Theatre
HideKate Mulvany
Reveal MoreProduction/Event
The Harp in the South: Part One and Part Two
Producer/Presenter(s)
Sydney Theatre Company
HideThe Last Great Hunt and Artistic Collaborators
Reveal MoreProduction/Event
Lé Nør [the rain]
Producer/Presenter(s)
The Last Great Hunt, Perth Festival, Perth Institute of Contemporary Art and Mandurah Performing Arts Centre
HideBest Original Score
William Barton
Reveal MoreUrsula Yovich, Alana Valentine and Adm Ventoura
Reveal MoreProduction/Event
Barbara and the Camp Dogs
Producer/Presenter(s)
Belvoir in association with Vicki Gordon Music Productions Pty Ltd
HideImogen Heap
Reveal MoreProduction/Event
Harry Potter and the Cursed Child (Parts One and Two)
Producer/Presenter(s)
Sonia Friedman Productions, Colin Callender and Harry Potter Theatrical Productions, and Australian Executive Producer, Michael Cassel
HideKate Miller-Heidke & Keir Nuttall
Reveal MoreBest Scenic Design
Jacob Nash
Reveal MoreDale Ferguson
Reveal MoreThe Last Great Hunt and Artistic Collaborators
Reveal MoreProduction/Event
Lé Nør [the rain]
Producer/Presenter(s)
The Last Great Hunt, Perth Festival, Perth Institute of Contemporary Art and Mandurah Performing Arts Centre
HideChristine Jones
Reveal MoreProduction/Event
Harry Potter and the Cursed Child (Parts One and Two)
Producer/Presenter(s)
Sonia Friedman Productions, Colin Callender and Harry Potter Theatrical Productions, and Australian Executive Producer, Michael Cassel
HideBrian Thomson
Reveal MoreProduction/Event
Handa Opera on Sydney Harbour: West Side Story
Producer/Presenter(s)
Opera Australia
HideBest Sound Design
Stefan Gregory
Reveal MoreSteve Francis
Reveal MoreNate Edmondson
Reveal MoreProduction/Event
The Harp in the South: Part One and Part Two
Producer/Presenter(s)
Sydney Theatre Company
HideGareth Fry
Reveal MoreProduction/Event
Harry Potter and the Cursed Child (Parts One and Two)
Producer/Presenter(s)
Sonia Friedman Productions, Colin Callender and Harry Potter Theatrical Productions, and Australian Executive Producer, Michael Cassel
Hide